Xilinx XC95144-7PQ100C
XC95144-7PQ100C picture photo
Mfg. Part Number
XC95144-7PQ100C
Manufacturer
Product Category
Embedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
Brief Description
IC CPLD 144MC 7.5NS 100PQFP
Datasheet Download
XC95144-7PQ100C.pdf
Availability of XC95144-7PQ100C
QUANTITY
XC95144-7PQ100C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC95144-7PQ100C
Internal Part NumberEIS-XC95144-7PQ100C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan, XC9500, CoolRunner 26/Oct/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package66
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesXC9500
PackagingTray
Programmable TypeIn System Programmable (min 10K program/erase cycles)
Delay Time tpd(1) Max7.5ns
Voltage Supply - Internal4.75 V ~ 5.25 V
Number of Logic Elements/Blocks8
Number of Macrocells144
Number of Gates3200
Number of I/O81
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case100-BQFP
Supplier Device Package100-PQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC95144-7PQ100C
Related LinksXC95144, XC95144-7PQ100C Datasheet, Xilinx Distributor
XC95144-7PQ100C Details Description
Related parts for XC95144-7PQ100C
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
NEON INDICATOR 9/32" RED PNL MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FILTER MULTI-STAGE HI PERF 16A datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1.3MHZ 8CFP datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ4 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 5W SMBG datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf