Xilinx XC95216-15BG352I
XC95216-15BG352I picture photo
Mfg. Part Number
XC95216-15BG352I
Manufacturer
Product Category
Embedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
Brief Description
IC CPLD 216MC 15NS 352BGA
Datasheet Download
XC95216-15BG352I.pdf
Availability of XC95216-15BG352I
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC95216-15BG352I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC95216-15BG352I
Internal Part NumberEIS-XC95216-15BG352I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan -3L 14/May/2007
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesXC9500
PackagingTray
Programmable TypeIn System Programmable (min 10K program/erase cycles)
Delay Time tpd(1) Max15.0ns
Voltage Supply - Internal4.5 V ~ 5.5 V
Number of Logic Elements/Blocks12
Number of Macrocells216
Number of Gates4800
Number of I/O166
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case352-LBGA, Metal
Supplier Device Package352-MBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC95216-15BG352I
Related LinksXC95216-, XC95216-15BG352I Datasheet, Xilinx Distributor
XC95216-15BG352I Details Description
Related parts for XC95216-15BG352I
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.15A 5USMD datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 50KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC PMIC MED PWR AUTO 28V 20TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
SR BTS WW FT 4 ASY datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf