Xilinx XC95216-20PQ160C
XC95216-20PQ160C picture photo
Mfg. Part Number
XC95216-20PQ160C
Manufacturer
Product Category
Embedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
Brief Description
IC CPLD 216MC 20NS 160PQFP
Datasheet Download
XC95216-20PQ160C.pdf
Availability of XC95216-20PQ160C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC95216-20PQ160C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC95216-20PQ160C
Internal Part NumberEIS-XC95216-20PQ160C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan, XC9500, CoolRunner 26/Oct/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesXC9500
PackagingTray
Programmable TypeIn System Programmable (min 10K program/erase cycles)
Delay Time tpd(1) Max20.0ns
Voltage Supply - Internal4.75 V ~ 5.25 V
Number of Logic Elements/Blocks12
Number of Macrocells216
Number of Gates4800
Number of I/O133
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case160-BQFP
Supplier Device Package160-PQFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC95216-20PQ160C
Related LinksXC95216-, XC95216-20PQ160C Datasheet, Xilinx Distributor
XC95216-20PQ160C Details Description
Related parts for XC95216-20PQ160C
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 40POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
CONN HEADR INVRTD 20POS STR PCB datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf