Xilinx XC95288XL-10FG256I
XC95288XL-10FG256I picture photo
Mfg. Part Number
XC95288XL-10FG256I
Manufacturer
Product Category
Embedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
Brief Description
IC CPLD 288MC 10NS 256PFBGA
Datasheet Download
XC95288XL-10FG256I.pdf
Availability of XC95288XL-10FG256I
QUANTITY
XC95288XL-10FG256I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC95288XL-10FG256I
Internal Part NumberEIS-XC95288XL-10FG256I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationFG(G) and BG(G) Wire Bond 25/Jan/2013
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 01/Jun/2015
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesXC9500XL
PackagingTray
Programmable TypeIn System Programmable (min 10K program/erase cycles)
Delay Time tpd(1) Max10.0ns
Voltage Supply - Internal3 V ~ 3.6 V
Number of Logic Elements/Blocks16
Number of Macrocells288
Number of Gates6400
Number of I/O192
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case256-BGA
Supplier Device Package256-FBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC95288XL-10FG256I
Related LinksXC95288XL, XC95288XL-10FG256I Datasheet, Xilinx Distributor
XC95288XL-10FG256I Details Description
Related parts for XC95288XL-10FG256I
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A MATE-N-LOK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 16A TO263AB datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 0.39 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf