Xilinx XC95288XL-10PQ208I
XC95288XL-10PQ208I picture photo
Mfg. Part Number
XC95288XL-10PQ208I
Manufacturer
Product Category
Embedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
Brief Description
IC CPLD 288MC 10NS 208PQFP
Datasheet Download
XC95288XL-10PQ208I.pdf
Availability of XC95288XL-10PQ208I
QUANTITY
XC95288XL-10PQ208I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC95288XL-10PQ208I
Internal Part NumberEIS-XC95288XL-10PQ208I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesXC9500XL
PackagingTray
Programmable TypeIn System Programmable (min 10K program/erase cycles)
Delay Time tpd(1) Max10.0ns
Voltage Supply - Internal3 V ~ 3.6 V
Number of Logic Elements/Blocks16
Number of Macrocells288
Number of Gates6400
Number of I/O168
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case208-BFQFP
Supplier Device Package208-PQFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC95288XL-10PQ208I
Related LinksXC95288XL, XC95288XL-10PQ208I Datasheet, Xilinx Distributor
XC95288XL-10PQ208I Details Description
Related parts for XC95288XL-10PQ208I
IC SWITCH SPST 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FIFO 16384X18 2.5V 5NS 144BGA datasheet.pdf
PANEL INNER 13.4X12.8" GREY datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES 56.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
3M 4929 VHB 1" CIR - 5/PACK datasheet.pdf
CAP CER 22PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS RT ANG TIN datasheet.pdf
MICRO 9C P 12" WHT JACKS datasheet.pdf
26500 57C 55#20 2#12 PIN RECP datasheet.pdf
CMOS 300 MHz Quadrature Complete-DDS IC datasheet.pdf