Xilinx XCR3512XL-7PQG208C
XCR3512XL-7PQG208C picture photo
Mfg. Part Number
XCR3512XL-7PQG208C
Manufacturer
Product Category
Embedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
Brief Description
IC CPLD 512MC 7NSNS 208PQFP
Datasheet Download
XCR3512XL-7PQG208C.pdf
Availability of XCR3512XL-7PQG208C
QUANTITY
XCR3512XL-7PQG208C Order Process
Ship out your order
Specifications of XCR3512XL-7PQG208C
Internal Part NumberEIS-XCR3512XL-7PQG208C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesCoolRunner XPLA3
PackagingTray
Programmable TypeIn System Programmable (min 1K program/erase cycles)
Delay Time tpd(1) Max7.0ns
Voltage Supply - Internal3 V ~ 3.6 V
Number of Logic Elements/Blocks32
Number of Macrocells512
Number of Gates12000
Number of I/O180
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case208-BFQFP
Supplier Device Package208-PQFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XCR3512XL-7PQG208C
Related LinksXCR3512XL, XCR3512XL-7PQG208C Datasheet, Xilinx Distributor
XCR3512XL-7PQG208C Details Description
Related parts for XCR3512XL-7PQG208C
TRANS NPN 350V 0.5A SOT23-3 datasheet.pdf
BACKSHELL DB25 DIE CAST BLK CHRM datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET QUAD 16SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.3V 0.2A SOT23A-3 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.65 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf