Xilinx XCS05XL-5VQ100C
XCS05XL-5VQ100C picture photo
Mfg. Part Number
XCS05XL-5VQ100C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 77 I/O 100VQFP
Datasheet Download
XCS05XL-5VQ100C.pdf
Availability of XCS05XL-5VQ100C
QUANTITY
XCS05XL-5VQ100C Order Process
Ship out your order
Specifications of XCS05XL-5VQ100C
Internal Part NumberEIS-XCS05XL-5VQ100C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan, XC9500, CoolRunner 26/Oct/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-XL
Number of LABs/CLBs100
Number of Logic Elements/Cells238
Total RAM Bits3200
Number of I/O77
Number of Gates5000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-VQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XCS05XL-5VQ100C
Related LinksXCS05XL, XCS05XL-5VQ100C Datasheet, Xilinx Distributor
XCS05XL-5VQ100C Details Description
Related parts for XCS05XL-5VQ100C
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
LATCHING WIRE CLIP datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
20UF 50V 6.35X17.45 85C AXI datasheet.pdf
100V PNP medium transistor IC datasheet.pdf