Xilinx XCS10-4VQ100C
XCS10-4VQ100C picture photo
Mfg. Part Number
XCS10-4VQ100C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 77 I/O 100VQFP
Datasheet Download
XCS10-4VQ100C.pdf
Availability of XCS10-4VQ100C
QUANTITY
XCS10-4VQ100C Order Process
Ship out your order
Specifications of XCS10-4VQ100C
Internal Part NumberEIS-XCS10-4VQ100C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan,Virtex FPGA/SCD 18/Oct/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®
Number of LABs/CLBs196
Number of Logic Elements/Cells466
Total RAM Bits6272
Number of I/O77
Number of Gates10000
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-VQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XCS10-4VQ100C
Related LinksXCS10-, XCS10-4VQ100C Datasheet, Xilinx Distributor
XCS10-4VQ100C Details Description
Related parts for XCS10-4VQ100C
RES SMD 665K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT 2.54MM 2POS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 1-3/8" 8A CRS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 10A 18 datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf