Xilinx XCS10XL-4PC84C
XCS10XL-4PC84C picture photo
Mfg. Part Number
XCS10XL-4PC84C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 61 I/O 84PLCC
Datasheet Download
XCS10XL-4PC84C.pdf
Availability of XCS10XL-4PC84C
QUANTITY
XCS10XL-4PC84C Order Process
Ship out your order
Specifications of XCS10XL-4PC84C
Internal Part NumberEIS-XCS10XL-4PC84C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-XL
Number of LABs/CLBs196
Number of Logic Elements/Cells466
Total RAM Bits6272
Number of I/O61
Number of Gates10000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case84-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package84-PLCC (29.31x29.31)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XCS10XL-4PC84C
Related LinksXCS10XL, XCS10XL-4PC84C Datasheet, Xilinx Distributor
XCS10XL-4PC84C Details Description
Related parts for XCS10XL-4PC84C
IC OTP 2MBIT 120NS 32VSOP datasheet.pdf
IC OPAMP DIFFERENTIAL 8SO datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 25NS 28TSOP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 4V 20% 1507 datasheet.pdf
RES 28 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf
ADAPTER M/F TYPE N/SC 11GHZ datasheet.pdf