Xilinx XCV100-6BGG256I
XCV100-6BGG256I picture photo
Mfg. Part Number
XCV100-6BGG256I
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
IC FPGA 404 I/O 560MBGA
Datasheet Download
XCV100-6BGG256I.pdf
Availability of XCV100-6BGG256I
QUANTITY
XCV100-6BGG256I Order Process
Ship out your order
Specifications of XCV100-6BGG256I
Internal Part NumberEIS-XCV100-6BGG256I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XCV100-6BGG256IXC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full DetailsFPGA Virtex Family 108.904K Gates 2700 Cells 333MHz 0.22um Technology 2.5V 256-Pin BGA
SeriesXCV100-6
Lifecycle status-
RoHS Status-
HTS Code8542.39.00.00
Number of CLBs-
Package CodeBGA-256
Surface MountSMD/Through Hole
Moisture Sensitivity Level-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XCV100-6BGG256I
Alternative Part (Replacement)EIS-XCV100-6BGG256I
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Product CategoryVirtex 2.5V FPGAs
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type Virtex 2.5V FPGAs
Related LinksXCV100-, XCV100-6BGG256I Datasheet, Xilinx Distributor
XCV100-6BGG256I Details Description
Related parts for XCV100-6BGG256I
CONN HOUSING 3POS .100" SINGLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 31A 1200V STD FO-A datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 12V 4.5A SC70-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 5W T18 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf