Xilinx XCV1000E-6FG860I
XCV1000E-6FG860I picture photo
Mfg. Part Number
XCV1000E-6FG860I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 660 I/O 860FGBA
Datasheet Download
XCV1000E-6FG860I.pdf
Availability of XCV1000E-6FG860I
QUANTITY
XCV1000E-6FG860I Order Process
Ship out your order
Specifications of XCV1000E-6FG860I
Internal Part NumberEIS-XCV1000E-6FG860I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-E
Number of LABs/CLBs6144
Number of Logic Elements/Cells27648
Total RAM Bits393216
Number of I/O660
Number of Gates1569178
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case860-BGA
Supplier Device Package860-FBGA (42.5x42.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XCV1000E-6FG860I
Related LinksXCV1000E, XCV1000E-6FG860I Datasheet, Xilinx Distributor
XCV1000E-6FG860I Details Description
Related parts for XCV1000E-6FG860I
LED IND LIGHT 24V RED datasheet.pdf
CODEWHEEL 2CH 2048CPR 1/2" datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1507 WHITE datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 5SOT23 datasheet.pdf