Xilinx XCV1000E-6FGG800C
XCV1000E-6FGG800C picture photo
Mfg. Part Number
XCV1000E-6FGG800C
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
IC FPGA 404 I/O 560MBGA
Datasheet Download
XCV1000E-6FGG800C.pdf
Availability of XCV1000E-6FGG800C
QUANTITY
XCV1000E-6FGG800C Order Process
Ship out your order
Specifications of XCV1000E-6FGG800C
Internal Part NumberEIS-XCV1000E-6FGG800C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XCV1000E-6FGG800CXC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full Details-
SeriesXCV1000E-
Lifecycle status-
RoHS Status-
HTS Code8542.39.00.00
Number of CLBs-
Package CodeBGA
Surface MountSMD/Through Hole
Moisture Sensitivity Level-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XCV1000E-6FGG800C
Alternative Part (Replacement)EIS-XCV1000E-6FGG800C
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Product CategoryVirtex 2.5V FPGAs
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type Virtex 2.5V FPGAs
Related LinksXCV1000E, XCV1000E-6FGG800C Datasheet, Xilinx Distributor
XCV1000E-6FGG800C Details Description
Related parts for XCV1000E-6FGG800C
CONN SPRING CONT 68 POS .177 SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMC datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 40V 8A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 4.2K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 17.5A 4.2 MOHM datasheet.pdf