Xilinx XCV1000E-7FG860I
XCV1000E-7FG860I picture photo
Mfg. Part Number
XCV1000E-7FG860I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 660 I/O 860FGBA
Datasheet Download
XCV1000E-7FG860I.pdf
Availability of XCV1000E-7FG860I
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XCV1000E-7FG860I Order Process
Ship out your order
Specifications of XCV1000E-7FG860I
Internal Part NumberEIS-XCV1000E-7FG860I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-E
Number of LABs/CLBs6144
Number of Logic Elements/Cells27648
Total RAM Bits393216
Number of I/O660
Number of Gates1569178
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case860-BGA
Supplier Device Package860-FBGA (42.5x42.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XCV1000E-7FG860I
Related LinksXCV1000E, XCV1000E-7FG860I Datasheet, Xilinx Distributor
XCV1000E-7FG860I Details Description
Related parts for XCV1000E-7FG860I
VARISTOR 365V 100A SOD-83A AXIAL datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG18A/AF18/AFG18A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90MHZ 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 0.422 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IMP100,S,H,V2P10C,RG,OEW39 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW SOD80 datasheet.pdf