Xilinx XCV100E-8PQ240C
XCV100E-8PQ240C picture photo
Mfg. Part Number
XCV100E-8PQ240C
Brief Description
IC FPGA 158 I/O 240PQFP
Datasheet Download
XCV100E-8PQ240C.pdf
Availability of XCV100E-8PQ240C
QUANTITY
XCV100E-8PQ240C Order Process
Ship out your order
Specifications of XCV100E-8PQ240C
Internal Part NumberEIS-XCV100E-8PQ240C
Standard Package24
Total RAM Bits81920
Number of I/O158
Number of Gates128236
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case240-BFQFP
Supplier Device Package240-PQFP (32x32)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XCV100E-8PQ240C
Related LinksXCV100E, XCV100E-8PQ240C Datasheet, Xilinx Distributor
XCV100E-8PQ240C Details Description
Related parts for XCV100E-8PQ240C
Connector Receptacle 112 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Header 100 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ZMOTION BUNDLE 4KB FLASH 20-SSOP datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL 5.08HC/03/90LF 3.2SN OR BX datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 20POS TIN datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 130POS .050 SMD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 12.288MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
OSC TCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf