Xilinx XCV1600E-8BGG560C
XCV1600E-8BGG560C picture photo
Mfg. Part Number
XCV1600E-8BGG560C
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
IC FPGA 404 I/O 560MBGA
Datasheet Download
XCV1600E-8BGG560C.pdf
Availability of XCV1600E-8BGG560C
QUANTITY
XCV1600E-8BGG560C Order Process
Ship out your order
Specifications of XCV1600E-8BGG560C
Internal Part NumberEIS-XCV1600E-8BGG560C
Delivery TimeIn stock, ship XCV1600E-8BGG560CXC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full DetailsFPGA Virtex-E Family 419.904K Gates 34992 Cells 416MHz 0.18um Technology 1.8V 560-Pin Metal BGA
SeriesXCV1600E-
Lifecycle status-
RoHS Status-
HTS Code8542.39.00.00
Number of CLBs-
Package CodeBGA-560
Surface MountSMD/Through Hole
Moisture Sensitivity Level-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XCV1600E-8BGG560C
Alternative Part (Replacement)EIS-XCV1600E-8BGG560C
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Product CategoryVirtex-E 1.8V FPGAs
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type Virtex-E 1.8V FPGAs
Related LinksXCV1600E, XCV1600E-8BGG560C Datasheet, Xilinx Distributor
XCV1600E-8BGG560C Details Description
Related parts for XCV1600E-8BGG560C
CONN IDC SOCKET 44POS W/POL 30AU datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 20A TO220FP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC DRIVE,2HP,240V,1.5KW,3PH datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
WIREMOUNT SOCKET PREASSEMBL 16CO datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 160MA 2.7 OHM SMD datasheet.pdf