Xilinx XCV200-8BG560C
XCV200-8BG560C picture photo
Mfg. Part Number
XCV200-8BG560C
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
IC FPGA 404 I/O 560MBGA
Datasheet Download
XCV200-8BG560C.pdf
Availability of XCV200-8BG560C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XCV200-8BG560C Order Process
Ship out your order
Specifications of XCV200-8BG560C
Internal Part NumberEIS-XCV200-8BG560C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XCV200-8BG560CXC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full Details-
SeriesXCV200-
Lifecycle status-
RoHS Status-
HTS Code8542.39.00.00
Number of CLBs-
Package CodeBGA
Surface MountSMD/Through Hole
Moisture Sensitivity Level-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XCV200-8BG560C
Alternative Part (Replacement)EIS-XCV200-8BG560C
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Product CategoryVirtex 2.5V FPGAs
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type Virtex 2.5V FPGAs
Related LinksXCV200-, XCV200-8BG560C Datasheet, Xilinx Distributor
XCV200-8BG560C Details Description
Related parts for XCV200-8BG560C
IC REG LDO -12V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
Connector Header 80 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RING IS 12-10 10 .040BR IA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 40WQFN datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC PWR AMP 5.5-8.5GHZ 5W SMD datasheet.pdf