Xilinx XCV2000E-7FGG560I
XCV2000E-7FGG560I picture photo
Mfg. Part Number
XCV2000E-7FGG560I
Manufacturer
Product Category
XILINX CPLD FPGA IC
Brief Description
IC FPGA 404 I/O 560MBGA
Datasheet Download
XCV2000E-7FGG560I.pdf
Availability of XCV2000E-7FGG560I
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XCV2000E-7FGG560I Order Process
Ship out your order
Specifications of XCV2000E-7FGG560I
Internal Part NumberEIS-XCV2000E-7FGG560I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XCV2000E-7FGG560IXC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full Details-
SeriesXCV2000E-
Lifecycle status-
RoHS Status-
HTS Code8542.39.00.00
Number of CLBs-
Package CodeBGA
Surface MountSMD/Through Hole
Moisture Sensitivity Level-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature-
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XCV2000E-7FGG560I
Alternative Part (Replacement)EIS-XCV2000E-7FGG560I
Country of OriginUSA TAIWAN KOREA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming and tape packing or testing
DistributorEIS LIMITED
Product CategoryVirtex 2.5V FPGAs
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type Virtex 2.5V FPGAs
Related LinksXCV2000E, XCV2000E-7FGG560I Datasheet, Xilinx Distributor
XCV2000E-7FGG560I Details Description
Related parts for XCV2000E-7FGG560I
RES SMD 1.5K OHM 5% 4W 8230 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 10SON datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR IS31BL3232-DLS2 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
IC AMP PREC CS 100V SOT23 datasheet.pdf