Xilinx XCV200E-7BG352C
XCV200E-7BG352C picture photo
Mfg. Part Number
XCV200E-7BG352C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 260 I/O 352MBGA
Datasheet Download
XCV200E-7BG352C.pdf
Availability of XCV200E-7BG352C
QUANTITY
XCV200E-7BG352C Order Process
Ship out your order
Specifications of XCV200E-7BG352C
Internal Part NumberEIS-XCV200E-7BG352C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan, Virtex, XC17V00 24/Apr/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-E
Number of LABs/CLBs1176
Number of Logic Elements/Cells5292
Total RAM Bits114688
Number of I/O260
Number of Gates306393
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case352-LBGA, Metal
Supplier Device Package352-MBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XCV200E-7BG352C
Related LinksXCV200E, XCV200E-7BG352C Datasheet, Xilinx Distributor
XCV200E-7BG352C Details Description
Related parts for XCV200E-7BG352C
CONN BACKSHELL DB25 STR BLACK datasheet.pdf
IC COMPARATOR W/REF 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.2W TH datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
DATATRAB ADAPTER RJ45 FML-FML datasheet.pdf
CAP CER 820PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf