Xilinx XCV200E-8FG256I
XCV200E-8FG256I picture photo
Mfg. Part Number
XCV200E-8FG256I
Manufacturer
Product Category
XILINX IC
Brief Description
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC
Datasheet Download
XCV200E-8FG256I.pdf
Availability of XCV200E-8FG256I
QUANTITY
XCV200E-8FG256I Order Process
Ship out your order
Specifications of XCV200E-8FG256I
Internal Part NumberEIS-XCV200E-8FG256I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by XILINX
Delivery TimeIn stock, ship XCV200E-8FG256I today.
SeriesXCV200E
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Package / Mounting TypeSMD Surface Mount / Through Hole
PackagingTray / Tape and Reel / Tube
SPQ (Standard Package Quantity)1
MOQ1 Piece
ApplicationIndustrial or Military for XCV200E-8FG256I
Alternative Part (Replacement)EIS-XCV200E-8FG256I
Country of OriginUSA
Weight0.001KG
Additional ServicesProgramming, tape packing or any other services you need
DistributorExcellent Integrated System LIMITED
XILINX Product CategoryIC, FPGA, CPLD, SOC, MCU, DSP, MPU
Related LinksXCV200E, XCV200E-8FG256I Datasheet, Xilinx Distributor
XCV200E-8FG256I Details Description
Related parts for XCV200E-8FG256I
MODULE DDR2 512MB 200SODIMM datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
MOSFET OMNIFETII 40V 12A TO-2203 datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
GEN PURPOSE UNITIZD WHEEL 5A FIN datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.3 OHM 5% 75W datasheet.pdf