Xilinx XCV300E-7BG352C
XCV300E-7BG352C picture photo
Mfg. Part Number
XCV300E-7BG352C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Datasheet Download
XCV300E-7BG352C.pdf
Availability of XCV300E-7BG352C
QUANTITY
XCV300E-7BG352C Order Process
Ship out your order
Specifications of XCV300E-7BG352C
Internal Part NumberEIS-XCV300E-7BG352C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan, Virtex, XC17V00 24/Apr/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-E
Number of LABs/CLBs1536
Number of Logic Elements/Cells6912
Total RAM Bits131072
Number of I/O260
Number of Gates411955
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case352-LBGA, Metal
Supplier Device Package352-MBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XCV300E-7BG352C
Related LinksXCV300E, XCV300E-7BG352C Datasheet, Xilinx Distributor
XCV300E-7BG352C Details Description
Related parts for XCV300E-7BG352C
Crystal 11.0592MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC OPAMP DIFFERENTIAL 8SO datasheet.pdf
CONN HEADER 104POS DL .635MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 34POS 3A RT ANGL DIP datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC AMP 6CH CLASS D DGTL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 23MM WHT datasheet.pdf
IC HALL EFFECT LATCH 1-PH TO-94 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf