Xilinx XCV400E-6PQ240I
XCV400E-6PQ240I picture photo
Mfg. Part Number
XCV400E-6PQ240I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 158 I/O 240PQFP
Datasheet Download
XCV400E-6PQ240I.pdf
Availability of XCV400E-6PQ240I
QUANTITY
XCV400E-6PQ240I Order Process
Ship out your order
Specifications of XCV400E-6PQ240I
Internal Part NumberEIS-XCV400E-6PQ240I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan, Virtex, XC17V00 24/Apr/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-E
Number of LABs/CLBs2400
Number of Logic Elements/Cells10800
Total RAM Bits163840
Number of I/O158
Number of Gates569952
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case240-BFQFP
Supplier Device Package240-PQFP (32x32)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XCV400E-6PQ240I
Related LinksXCV400E, XCV400E-6PQ240I Datasheet, Xilinx Distributor
XCV400E-6PQ240I Details Description
Related parts for XCV400E-6PQ240I
MOD PWR ENTRY 250V 16A SNAP SLDR datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 1-64BIT 16DIP datasheet.pdf
TRANS 2PNP 40V 0.2A 6TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 680 I/O 1738FCBGA datasheet.pdf
34/HDR/SMT/STR/LL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 4V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.843MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
SURFACE DISC 48"XNH A VFN datasheet.pdf
10.8MM RA GUIDE SOCKET datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 12MSOP datasheet.pdf