Xilinx XCVU095-1FFVB1760I
XCVU095-1FFVB1760I picture photo
Mfg. Part Number
XCVU095-1FFVB1760I
Brief Description
IC FPGA 702 I/O 1760FCBGA
Datasheet Download
XCVU095-1FFVB1760I.pdf
Availability of XCVU095-1FFVB1760I
QUANTITY
XCVU095-1FFVB1760I Order Process
Ship out your order
Specifications of XCVU095-1FFVB1760I
Internal Part NumberEIS-XCVU095-1FFVB1760I
Delivery TimeIn stock, ship XCVU095-1FFVB1760IXC2V10000-4BG575C in 1 day.
Full DetailsFPGA Virtex UltraScale Family 940800 Cells 20nm Technology 0.95V 1760-Pin FCBGA
SeriesXCVU095-1
Lifecycle statusActive
Number of CLBs-
Package CodeFCBGA-1760
SPQ MOQ1 Piece
ApplicationMilitary or Industrial for XCVU095-1FFVB1760I
Alternative Part (Replacement)EIS-XCVU095-1FFVB1760I
DistributorEIS LIMITED
Product CategoryEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Product FamilyFPGA Familis
Product Series Type Virtex UltraScale FPGA
Related LinksXCVU095-1, XCVU095-1FFVB1760I Datasheet, Xilinx Distributor
XCVU095-1FFVB1760I Details Description
Related parts for XCVU095-1FFVB1760I
FUSE BRD MNT 3.5A 32VAC/VDC 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SYSTEM CLOCK CHIP P4 56-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 162 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 29.1 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS CABLE SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 2NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf