SunLED XDMYK25C
XDMYK25C picture photo
Mfg. Part Number
XDMYK25C
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 25.4MM YELLOW 1DIGIT CC
Datasheet Download
XDMYK25C.pdf
Availability of XDMYK25C
QUANTITY
XDMYK25C Order Process
Ship out your order
Specifications of XDMYK25C
Internal Part NumberEIS-XDMYK25C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension1.339" H x 0.945" W x 0.413" D (34.00mm x 24.00mm x 10.50mm)
Digit/Alpha Size1.00" (25.40mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Cathode
ColorYellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.95V
Current - Test10mA
Millicandela Rating140mcd
Wavelength - Peak590nm
Power Dissipation (Max)75mW
Package / Case10-DIP (1.197", 30.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XDMYK25C
Related LinksXDMY, XDMYK25C Datasheet, SunLED Distributor
XDMYK25C Details Description
Related parts for XDMYK25C
IC COUNTER BIN 4BIT U/D 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 20% 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP ARRAY 180PF 25V NP0 0612 datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
UC-12S1N1280DU datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
9POS M FILTER SC 1300PF datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf