XMOS XE224-1024-FB324-C40
XE224-1024-FB324-C40 picture photo
Mfg. Part Number
XE224-1024-FB324-C40
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 1024KB RAM 24CORE 324FBGA
Datasheet Download
XE224-1024-FB324-C40.pdf
Availability of XE224-1024-FB324-C40
QUANTITY
XE224-1024-FB324-C40 Order Process
Ship out your order
Specifications of XE224-1024-FB324-C40
Internal Part NumberEIS-XE224-1024-FB324-C40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package168
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesXE
PackagingTray
Core ProcessorXCore
Core Size32-Bit 24-Core
Speed4000MIPS
ConnectivityRGMII, USB
Peripherals-
Number of I/O146
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size1M x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)0.95 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case324-FBGA
Supplier Device Package324-FBGA (15x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XE224-1024-FB324-C40
Related LinksXE224-1024, XE224-1024-FB324-C40 Datasheet, XMOS Distributor
XE224-1024-FB324-C40 Details Description
Related parts for XE224-1024-FB324-C40
RES 23.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
THYRISTOR DSC 1200V 900A TO200AC datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
IC TXRX ISOLATED CAN 5V 16SOIC datasheet.pdf
LED PNL MNT 125/250V GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 15A TO262 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf