Omron XF2B-3145-31A
XF2B-3145-31A picture photo
Mfg. Part Number
XF2B-3145-31A
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC 31POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
XF2B-3145-31A.pdf
Availability of XF2B-3145-31A
QUANTITY
XF2B-3145-31A Order Process
Ship out your order
Specifications of XF2B-3145-31A
Internal Part NumberEIS-XF2B-3145-31A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesFPC Connectors
Medical Solutions
Featured ProductLow-Profile XF FPC Connectors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesXF2B
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions31
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.083" (2.10mm)
Locking FeatureRotary Lock, Backlock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Features-
Voltage Rating50V
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XF2B-3145-31A
Related LinksXF2B-3, XF2B-3145-31A Datasheet, Omron Distributor
XF2B-3145-31A Details Description
Related parts for XF2B-3145-31A
IDC CABLE - MPR36K/MC37M/MPR36K datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK SINGLE 7.5MM GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HDR SLOTTED VERTICAL. datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 7.62MM datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 730MA 545 MOHM datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 1.5A SYNC SOT23 datasheet.pdf