Omron XF3M10151BR100
XF3M10151BR100 picture photo
Mfg. Part Number
XF3M10151BR100
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC FPC 10POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
XF3M10151BR100.pdf
Availability of XF3M10151BR100
QUANTITY
XF3M10151BR100 Order Process
Ship out your order
Specifications of XF3M10151BR100
Internal Part NumberEIS-XF3M10151BR100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesXF3M
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions10
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureRotary Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
FeaturesSolder Retention
Voltage Rating50V
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XF3M10151BR100
Related LinksXF3M101, XF3M10151BR100 Datasheet, Omron Distributor
XF3M10151BR100 Details Description
Related parts for XF3M10151BR100
CONN HDR BRKWAY .100 40POS VERT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 128K EE 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
10/60 GEAR STANDARD BORE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf