Epson XG-1000CA 100.0000M-EBL3
XG-1000CA 100.0000M-EBL3 picture photo
Mfg. Part Number
XG-1000CA 100.0000M-EBL3
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC SO 100.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
XG-1000CA 100.0000M-EBL3.pdf
Availability of XG-1000CA 100.0000M-EBL3
QUANTITY
XG-1000CA 100.0000M-EBL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of XG-1000CA 100.0000M-EBL3
Internal Part NumberEIS-XG-1000CA 100.0000M-EBL3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSPXO and VCXO
SAW Oscillator
Featured ProductXG-1000 Series CMOS SAW Oscillators
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXG-1000CA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSO (SAW)
Frequency100MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)20mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XG-1000CA 100.0000M-EBL3
Related LinksXG-1000CA 10, XG-1000CA 100.0000M-EBL3 Datasheet, Epson Distributor
XG-1000CA 100.0000M-EBL3 Details Description
Related parts for XG-1000CA 100.0000M-EBL3
RES 604 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 900V 85A Y3-LI datasheet.pdf
RES MO 1W 470 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 1KX9 15NS 28SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
26 PADDLEBOARD ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.011UF RADIAL datasheet.pdf