Cree Inc. XHP50A-00-0000-0D0UF435H
XHP50A-00-0000-0D0UF435H picture photo
Mfg. Part Number
XHP50A-00-0000-0D0UF435H
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED XLAMP XH-P50 WHITE SMD
Datasheet Download
XHP50A-00-0000-0D0UF435H.pdf
Availability of XHP50A-00-0000-0D0UF435H
QUANTITY
XHP50A-00-0000-0D0UF435H Order Process
Ship out your order
Specifications of XHP50A-00-0000-0D0UF435H
Internal Part NumberEIS-XHP50A-00-0000-0D0UF435H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package500
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesXlamp® XHP50
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3500K 2-Step MacAdam Ellipse
Flux @ 85°C, Current - Test755 lm (730 lm ~ 780 lm)
Flux @ 25°C, Current - Test-
Current - Test700mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)12V
Lumens/Watt @ Current - Test90 lm/W
CRI (Color Rendering Index)90
Current - Max1.5A
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package1.2°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XHP50A-00-0000-0D0UF435H
Related LinksXHP50A-00-00, XHP50A-00-0000-0D0UF435H Datasheet, Cree Inc. Distributor
XHP50A-00-0000-0D0UF435H Details Description
Related parts for XHP50A-00-0000-0D0UF435H
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.5A 130 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 2.1KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 6V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf