Cree Inc. XHP70A-00-0000-0D0BN20DV
XHP70A-00-0000-0D0BN20DV picture photo
Mfg. Part Number
XHP70A-00-0000-0D0BN20DV
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED XLAMP XH-P70 WHITE SMD
Datasheet Download
XHP70A-00-0000-0D0BN20DV.pdf
Availability of XHP70A-00-0000-0D0BN20DV
QUANTITY
XHP70A-00-0000-0D0BN20DV Order Process
Ship out your order
Specifications of XHP70A-00-0000-0D0BN20DV
Internal Part NumberEIS-XHP70A-00-0000-0D0BN20DV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesXlamp® XHP70
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Cool
CCT (K)6000K
Flux @ 85°C, Current - Test1650 lm (1590 lm ~ 1710 lm)
Flux @ 25°C, Current - Test-
Current - Test1.05A
Voltage - Forward (Vf) (Typ)12V
Lumens/Watt @ Current - Test131 lm/W
CRI (Color Rendering Index)70
Current - Max2.4A
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package0.9°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XHP70A-00-0000-0D0BN20DV
Related LinksXHP70A-00-00, XHP70A-00-0000-0D0BN20DV Datasheet, Cree Inc. Distributor
XHP70A-00-0000-0D0BN20DV Details Description
Related parts for XHP70A-00-0000-0D0BN20DV
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
OSC XO 32.768MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TOOL LOCATOR MINI SIZE 20 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS INLINE PIN datasheet.pdf
TRIAX STRAIGHT CLAMP JACK FOR RG datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
TRANSDUCER datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 400 CLBs, 7000 Gates, 111MHz, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf