Cree Inc. XHP70A-01-0000-0D0HM40E1
XHP70A-01-0000-0D0HM40E1 picture photo
Mfg. Part Number
XHP70A-01-0000-0D0HM40E1
Datasheet Download
XHP70A-01-0000-0D0HM40E1.pdf
Availability of XHP70A-01-0000-0D0HM40E1
QUANTITY
XHP70A-01-0000-0D0HM40E1 Order Process
Ship out your order
Specifications of XHP70A-01-0000-0D0HM40E1
Internal Part NumberEIS-XHP70A-01-0000-0D0HM40E1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package100
ColorWhite, Cool
CCT (K)6500K
Flux @ 85°C, Current - Test1538 lm (1485 lm ~ 1590 lm)
Flux @ 25°C, Current - Test-
Current - Test1.05A
Voltage - Forward (Vf) (Typ)12V
Lumens/Watt @ Current - Test122 lm/W
CRI (Color Rendering Index)80
Current - Max2.4A
Thermal Resistance of Package0.9°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XHP70A-01-0000-0D0HM40E1
Related LinksXHP70A-01-00, XHP70A-01-0000-0D0HM40E1 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XHP70A-01-0000-0D0HM40E1 Details Description
Related parts for XHP70A-01-0000-0D0HM40E1
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 441MA 360 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .100" 8POS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ TTL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0018UF RADIAL datasheet.pdf