Cree Inc. XHP70A-01-0000-0D0HM40E2
XHP70A-01-0000-0D0HM40E2 picture photo
Mfg. Part Number
XHP70A-01-0000-0D0HM40E2
Datasheet Download
XHP70A-01-0000-0D0HM40E2.pdf
Availability of XHP70A-01-0000-0D0HM40E2
QUANTITY
XHP70A-01-0000-0D0HM40E2 Order Process
Ship out your order
Specifications of XHP70A-01-0000-0D0HM40E2
Internal Part NumberEIS-XHP70A-01-0000-0D0HM40E2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package100
ColorWhite, Cool
CCT (K)5700K
Flux @ 85°C, Current - Test1538 lm (1485 lm ~ 1590 lm)
Flux @ 25°C, Current - Test-
Current - Test1.05A
Voltage - Forward (Vf) (Typ)12V
Lumens/Watt @ Current - Test122 lm/W
CRI (Color Rendering Index)80
Current - Max2.4A
Thermal Resistance of Package0.9°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XHP70A-01-0000-0D0HM40E2
Related LinksXHP70A-01-00, XHP70A-01-0000-0D0HM40E2 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XHP70A-01-0000-0D0HM40E2 Details Description
Related parts for XHP70A-01-0000-0D0HM40E2
CONN RING 14-16 AWG #8 PIDG datasheet.pdf
CAP ALUM 53000UF 40V SCREW datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
CONTACT BLOCK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RJI KAB 4X22/7 IP20FLEX PVC MUL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
4P,RAST 2.5 TAB HEADER,EX- LOCKI datasheet.pdf
28 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
470UF 100V 18X30MM 85C 8000H datasheet.pdf