XMOS XL212-512-TQ128-C20
XL212-512-TQ128-C20 picture photo
Mfg. Part Number
XL212-512-TQ128-C20
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 512KB RAM 128TQFP
Datasheet Download
XL212-512-TQ128-C20.pdf
Availability of XL212-512-TQ128-C20
QUANTITY
XL212-512-TQ128-C20 Order Process
Ship out your order
Specifications of XL212-512-TQ128-C20
Internal Part NumberEIS-XL212-512-TQ128-C20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesXL
PackagingTray
Core ProcessorXCore
Core Size32-Bit 12-Core
Speed2000MIPS
Connectivity-
Peripherals-
Number of I/O88
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size512K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)0.95 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case128-TQFP Exposed Pad
Supplier Device Package128-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XL212-512-TQ128-C20
Related LinksXL212-512, XL212-512-TQ128-C20 Datasheet, XMOS Distributor
XL212-512-TQ128-C20 Details Description
Related parts for XL212-512-TQ128-C20
IC MCU 32BIT ROMLESS 144LQFP datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100 DBL STR SMD datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 10% 1.3KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ4 M25 datasheet.pdf
CBL 37POS 0.5MM JMPR TYPE A 2" datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.1A 163 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 60 POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
SLEEVE PPS 3/4 BLACK 50' datasheet.pdf
RES NTWRK 24 RES MULT OHM 32LBGA datasheet.pdf
CTV 7C 7#20 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf