Infineon Technologies XMC4500-F100F1024 AB
XMC4500-F100F1024 AB picture photo
Mfg. Part Number
XMC4500-F100F1024 AB
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
XMC4500-F100F1024 AB.pdf
Availability of XMC4500-F100F1024 AB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XMC4500-F100F1024 AB Order Process
Ship out your order
Specifications of XMC4500-F100F1024 AB
Internal Part NumberEIS-XMC4500-F100F1024 AB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductSolutions for 3D Printers
Standard Package540
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesXMC4000
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed120MHz
ConnectivityCAN, Ethernet, I²C, LIN, SPI, UART, USB
PeripheralsDMA, I²S, LED, POR, PWM, WDT
Number of I/O55
Program Memory Size1MB (1M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size160K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3.13 V ~ 3.63 V
Data ConvertersA/D 18x12b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP Exposed Pad
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XMC4500-F100F1024 AB
Related LinksXMC4500-F1, XMC4500-F100F1024 AB Datasheet, Infineon Technologies Distributor
XMC4500-F100F1024 AB Details Description
Related parts for XMC4500-F100F1024 AB
RES SMD 64.9K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
IC ENCODER ROTARY 16-SSOP datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 475MA 210 MOHM datasheet.pdf