| Internal Part Number | EIS-XMC4700F144K2048AAXQMA1 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 360 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | XMC4000 | |
| Packaging | * | |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 144MHz | |
| Connectivity | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, LIN, MMC/SD, SPI, UART/USART, USB OTG, USIC | |
| Peripherals | DMA, I²S, LED, POR, Touch-Sense, WDT | |
| Number of I/O | * | |
| Program Memory Size | 2MB (2M x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 352K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3.13 V ~ 3.63 V | |
| Data Converters | A/D 32x12b, D/A 2x12b | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Package / Case | * | |
| Supplier Device Package | * | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | XMC4700F144K2048AAXQMA1 | |
 | 1635670000 | TERM BLOCK HDR 19POS 5.08MM | datasheet.pdf | |