Cree Inc. XMLBWT-02-0000-000HT50E6
XMLBWT-02-0000-000HT50E6 picture photo
Mfg. Part Number
XMLBWT-02-0000-000HT50E6
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD
Datasheet Download
XMLBWT-02-0000-000HT50E6.pdf
Availability of XMLBWT-02-0000-000HT50E6
QUANTITY
XMLBWT-02-0000-000HT50E6 Order Process
Ship out your order
Specifications of XMLBWT-02-0000-000HT50E6
Internal Part NumberEIS-XMLBWT-02-0000-000HT50E6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesXLamp® XM-L2
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3500K
Flux @ 85°C, Current - Test270 lm (260 lm ~ 280 lm)
Flux @ 25°C, Current - Test-
Current - Test700mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.85V
Lumens/Watt @ Current - Test135 lm/W
CRI (Color Rendering Index)80
Current - Max3A
Viewing Angle125°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package2.5°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XMLBWT-02-0000-000HT50E6
Related LinksXMLBWT-02-00, XMLBWT-02-0000-000HT50E6 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XMLBWT-02-0000-000HT50E6 Details Description
Related parts for XMLBWT-02-0000-000HT50E6
CONN PC PIN CIRC 0.093DIA NICKEL datasheet.pdf
CONN HEADER 2-FB 96POS 4ROW datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 50M OHM 4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3MH 240MA 10 OHM SMD datasheet.pdf