Texas Instruments XMS430FR2033IG48
XMS430FR2033IG48 picture photo
Mfg. Part Number
XMS430FR2033IG48
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT RISC 48TSSOP
Datasheet Download
XMS430FR2033IG48.pdf
Availability of XMS430FR2033IG48
QUANTITY
XMS430FR2033IG48 Order Process
Ship out your order
Specifications of XMS430FR2033IG48
Internal Part NumberEIS-XMS430FR2033IG48
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFR4xx / FR2xx Assembly/Data Upd 9/Nov/2015
Manufacturer Product PageXMS430FR2033IG48 Specifications
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesMSP430™ FRAM
PackagingTube
Core ProcessorMSP430
Core Size16-Bit
Speed16MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O44
Program Memory Size15.5KB (15.5K x 8)
Program Memory TypeFRAM
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XMS430FR2033IG48
Related LinksXMS430FR, XMS430FR2033IG48 Datasheet, Texas Instruments Distributor
XMS430FR2033IG48 Details Description
Related parts for XMS430FR2033IG48
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 2MM VERT SMD AU datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 17POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X8R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 89.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V CH 1206 datasheet.pdf
REFLECTOR ROUND 1 POS 82MM D 31M datasheet.pdf