| Internal Part Number | EIS-XP151A11B0MR-G | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate, 4.5V Drive | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 1A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 120 mOhm @ 500mA, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | - | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 150pF @ 10V | |
| Power - Max | 500mW | |