Honeywell Sensing and Productivity Solutions XPC0.3DTH
XPC0.3DTH picture photo
Mfg. Part Number
XPC0.3DTH
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
XPC DIFF GAUGE VACCUM GAUGE
Datasheet Download
XPC0.3DTH.pdf
Availability of XPC0.3DTH
QUANTITY
XPC0.3DTH Order Process
Ship out your order
Specifications of XPC0.3DTH
Internal Part NumberEIS-XPC0.3DTH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesXPC
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±0.3 PSI (±2.07 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 20 mV (12V)
Accuracy±1%
Voltage - Supply3 V ~ 16 V
Port SizeMale - 0.19" (4.83mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
FeaturesTemperature Compensated
Termination Style*
Maximum Pressure±3 PSI (±20.68 kPa)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case4-SIP Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XPC0.3DTH
Related LinksXPC0, XPC0.3DTH Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
XPC0.3DTH Details Description
Related parts for XPC0.3DTH
TWIST LOCK DUAL .2"DIA 2.92" L datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 22.6KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 1-OF-2 6-XSON datasheet.pdf
IC FPGA 136 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 5/8"-48" BLACK datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf