NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. XPC823VR81B2T
XPC823VR81B2T picture photo
Mfg. Part Number
XPC823VR81B2T
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 81MHZ 256BGA
Datasheet Download
XPC823VR81B2T.pdf
Availability of XPC823VR81B2T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XPC823VR81B2T Order Process
Ship out your order
Specifications of XPC823VR81B2T
Internal Part NumberEIS-XPC823VR81B2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed81MHz
Co-Processors/DSPCommunications; RISC CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface ControllersLCD, Video
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.x (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesI²C, SMC, SCC, SPI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XPC823VR81B2T
XPC823VR81B2T Details Description
Related parts for XPC823VR81B2T
RES CHAS MNT 2K OHM 1% 7.5W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 76POS R/A .025 SMD datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SPEAKER SMD datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES 1.72K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf