NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. XPC850DEVR80BU
XPC850DEVR80BU picture photo
Mfg. Part Number
XPC850DEVR80BU
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 80MHZ 256BGA
Datasheet Download
XPC850DEVR80BU.pdf
Availability of XPC850DEVR80BU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XPC850DEVR80BU Order Process
Ship out your order
Specifications of XPC850DEVR80BU
Internal Part NumberEIS-XPC850DEVR80BU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed80MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.x (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XPC850DEVR80BU
XPC850DEVR80BU Details Description
Related parts for XPC850DEVR80BU
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 600A B8 datasheet.pdf
SMD GRABBER PATCH CORD 24" RED datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 950MA 452 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 20AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
RES SMD 10KOHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SCREWLESS W/LEVER 5.08MM, 11 POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf