NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. XPC850DEZT66BU
XPC850DEZT66BU picture photo
Mfg. Part Number
XPC850DEZT66BU
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA
Datasheet Download
XPC850DEZT66BU.pdf
Availability of XPC850DEZT66BU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XPC850DEZT66BU Order Process
Ship out your order
Specifications of XPC850DEZT66BU
Internal Part NumberEIS-XPC850DEZT66BU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed66MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.x (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XPC850DEZT66BU
XPC850DEZT66BU Details Description
Related parts for XPC850DEZT66BU
RES SMD 243 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 0.5MM 120POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf