NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. XPC850DSLCVR50BU
XPC850DSLCVR50BU picture photo
Mfg. Part Number
XPC850DSLCVR50BU
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
Datasheet Download
XPC850DSLCVR50BU.pdf
Availability of XPC850DSLCVR50BU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XPC850DSLCVR50BU Order Process
Ship out your order
Specifications of XPC850DSLCVR50BU
Internal Part NumberEIS-XPC850DSLCVR50BU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed50MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.x (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XPC850DSLCVR50BU
XPC850DSLCVR50BU Details Description
Related parts for XPC850DSLCVR50BU
FUSE CERAMIC 5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/1.6V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
IC SRAM 36KBIT 25NS 68PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
SCR INV STUD 70A 400V TO-94 datasheet.pdf
RES SMD 5.1M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
84212 JE-N END CAP-PAIR datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 0.100 SMD datasheet.pdf