NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. XPC850SRVR50BU
XPC850SRVR50BU picture photo
Mfg. Part Number
XPC850SRVR50BU
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
Datasheet Download
XPC850SRVR50BU.pdf
Availability of XPC850SRVR50BU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XPC850SRVR50BU Order Process
Ship out your order
Specifications of XPC850SRVR50BU
Internal Part NumberEIS-XPC850SRVR50BU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed50MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.x (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XPC850SRVR50BU
XPC850SRVR50BU Details Description
Related parts for XPC850SRVR50BU
RES ARRAY 15 RES 150 OHM 1506 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
HALOGEN QUARTZ T-3 2P PARALL 6V datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CONN FFC TOP 25POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.6 OHM 5% 400W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 36POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf