NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. XPC850SRVR50BU
XPC850SRVR50BU picture photo
Mfg. Part Number
XPC850SRVR50BU
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
Datasheet Download
XPC850SRVR50BU.pdf
Availability of XPC850SRVR50BU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XPC850SRVR50BU Order Process
Ship out your order
Specifications of XPC850SRVR50BU
Internal Part NumberEIS-XPC850SRVR50BU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC8xx
PackagingTray
Core ProcessorMPC8xx
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed50MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.x (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (23x23)
Additional InterfacesHDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XPC850SRVR50BU
XPC850SRVR50BU Details Description
Related parts for XPC850SRVR50BU
IC OPAMP R-R LDIST LN LP SOT23-6 datasheet.pdf
RF TRANSISTOR NPN SOT-323 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC READER 32-HVQFN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 42POS datasheet.pdf