Honeywell Sensing and Productivity Solutions XPCL10DTH
XPCL10DTH picture photo
Mfg. Part Number
XPCL10DTH
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 4SIP
Datasheet Download
XPCL10DTH.pdf
Availability of XPCL10DTH
QUANTITY
XPCL10DTH Order Process
Ship out your order
Specifications of XPCL10DTH
Internal Part NumberEIS-XPCL10DTH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesXPCL
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure0.36 PSI (2.49 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 20 mV (12V)
Accuracy±1%
Voltage - Supply3 V ~ 16 V
Port SizeMale - 0.19" (4.83mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
FeaturesTemperature Compensated
Termination StylePCB
Maximum Pressure3 PSI (20.68 kPa)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case4-SIP Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XPCL10DTH
Related LinksXPCL, XPCL10DTH Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
XPCL10DTH Details Description
Related parts for XPCL10DTH
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 2MM TIN 10POS datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 2200PF 0603 datasheet.pdf
HEATSINK ALUM ANOD datasheet.pdf
LITE CURTAIN ARM/FT 1272MM datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf