Cree Inc. XPEBLU-L1-R250-00205
XPEBLU-L1-R250-00205 picture photo
Mfg. Part Number
XPEBLU-L1-R250-00205
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - Color
Brief Description
LED XPE 480NM BLUE 39.8LM SMD
Datasheet Download
XPEBLU-L1-R250-00205.pdf
Availability of XPEBLU-L1-R250-00205
QUANTITY
XPEBLU-L1-R250-00205 Order Process
Ship out your order
Specifications of XPEBLU-L1-R250-00205
Internal Part NumberEIS-XPEBLU-L1-R250-00205
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductXLamp® XP-E2 LEDs
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - Color
SeriesXLamp® XP-E
PackagingTape & Reel (TR)
ColorBlue
Wavelength478nm (475nm ~ 480nm)
Flux @ 25°C, Current - Test43 lm (40 lm ~ 46 lm)
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.1V
Current - Max1A
Viewing Angle130°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Lumens/Watt @ Current - Test40 lm/W
Flux @ 85°C, Current - Test39 lm
Thermal Resistance of Package9°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XPEBLU-L1-R250-00205
Related LinksXPEBLU-L1-, XPEBLU-L1-R250-00205 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XPEBLU-L1-R250-00205 Details Description
Related parts for XPEBLU-L1-R250-00205
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
FUSE 350A 600V CERAM BODY CSA datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.01% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STR FREE HANG datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP RAISE/OFF/LO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf