Cree Inc. XPEBWT-01-R250-00FC3
XPEBWT-01-R250-00FC3 picture photo
Mfg. Part Number
XPEBWT-01-R250-00FC3
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD
Datasheet Download
XPEBWT-01-R250-00FC3.pdf
Availability of XPEBWT-01-R250-00FC3
QUANTITY
XPEBWT-01-R250-00FC3 Order Process
Ship out your order
Specifications of XPEBWT-01-R250-00FC3
Internal Part NumberEIS-XPEBWT-01-R250-00FC3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesXLamp® XP-E2
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4300K
Flux @ 85°C, Current - Test126 lm (122 lm ~ 130 lm)
Flux @ 25°C, Current - Test-
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.9V
Lumens/Watt @ Current - Test124 lm/W
CRI (Color Rendering Index)70 (Typ)
Current - Max1A
Viewing Angle110°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package9°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XPEBWT-01-R250-00FC3
Related LinksXPEBWT-01-, XPEBWT-01-R250-00FC3 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XPEBWT-01-R250-00FC3 Details Description
Related parts for XPEBWT-01-R250-00FC3
BATTERY PACK NIMH 7.2V 750MAH datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 36 DL POS VERT PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
GDT 400V 15% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CH20M22 C BK datasheet.pdf
CONN HDR 76POS 2MM T/H datasheet.pdf