Cree Inc. XPEBWT-L1-R250-00BA3
XPEBWT-L1-R250-00BA3 picture photo
Mfg. Part Number
XPEBWT-L1-R250-00BA3
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD
Datasheet Download
XPEBWT-L1-R250-00BA3.pdf
Availability of XPEBWT-L1-R250-00BA3
QUANTITY
XPEBWT-L1-R250-00BA3 Order Process
Ship out your order
Specifications of XPEBWT-L1-R250-00BA3
Internal Part NumberEIS-XPEBWT-L1-R250-00BA3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductXLamp® XP-E2 LEDs
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesXLamp® XP-E2
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4300K
Flux @ 85°C, Current - Test97 lm (94 lm ~ 100 lm)
Flux @ 25°C, Current - Test-
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.9V
Lumens/Watt @ Current - Test96 lm/W
CRI (Color Rendering Index)-
Current - Max1A
Viewing Angle110°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package9°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XPEBWT-L1-R250-00BA3
Related LinksXPEBWT-L1-, XPEBWT-L1-R250-00BA3 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XPEBWT-L1-R250-00BA3 Details Description
Related parts for XPEBWT-L1-R250-00BA3
FIXED IND 56NH 750MA 135 MOHM datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V COIN 24.5MM datasheet.pdf
10.8MM GUIDE MODULE ASSY datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V 0606 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS MALE STR datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 12.6K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 25 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf