Cree Inc. XPEBWT-L1-R250-00E53
XPEBWT-L1-R250-00E53 picture photo
Mfg. Part Number
XPEBWT-L1-R250-00E53
Brief Description
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD
Datasheet Download
XPEBWT-L1-R250-00E53.pdf
Availability of XPEBWT-L1-R250-00E53
QUANTITY
XPEBWT-L1-R250-00E53 Order Process
Ship out your order
Specifications of XPEBWT-L1-R250-00E53
Internal Part NumberEIS-XPEBWT-L1-R250-00E53
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Cool
CCT (K)6000K
Flux @ 85°C, Current - Test118 lm (114 lm ~ 122 lm)
Flux @ 25°C, Current - Test-
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.9V
Lumens/Watt @ Current - Test116 lm/W
CRI (Color Rendering Index)70 (Typ)
Current - Max1A
Thermal Resistance of Package9°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XPEBWT-L1-R250-00E53
Related LinksXPEBWT-L1-, XPEBWT-L1-R250-00E53 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XPEBWT-L1-R250-00E53 Details Description
Related parts for XPEBWT-L1-R250-00E53
IC BATT CHRGR LI-ION 4.2V 16-QFN datasheet.pdf
CABLE DIGITAL COAX M/M 12' datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 50MA SC70-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V 0603 datasheet.pdf
CONN IDC 4POS 2.54MM 26AWG TIN datasheet.pdf
RES 78 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf