Cree Inc. XPEBWT-U1-R250-008F8
XPEBWT-U1-R250-008F8 picture photo
Mfg. Part Number
XPEBWT-U1-R250-008F8
Brief Description
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD
Datasheet Download
XPEBWT-U1-R250-008F8.pdf
Availability of XPEBWT-U1-R250-008F8
QUANTITY
XPEBWT-U1-R250-008F8 Order Process
Ship out your order
Specifications of XPEBWT-U1-R250-008F8
Internal Part NumberEIS-XPEBWT-U1-R250-008F8
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Warm
CCT (K)2850K
Flux @ 85°C, Current - Test77 lm (74 lm ~ 81 lm)
Flux @ 25°C, Current - Test-
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.9V
Lumens/Watt @ Current - Test76 lm/W
CRI (Color Rendering Index)90
Current - Max1A
Thermal Resistance of Package9°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XPEBWT-U1-R250-008F8
Related LinksXPEBWT-U1-, XPEBWT-U1-R250-008F8 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XPEBWT-U1-R250-008F8 Details Description
Related parts for XPEBWT-U1-R250-008F8
BACKSHELL DB37 METALIZED PLASTIC datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TVSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 187MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP CER 680PF 2.5KV X7R 1808 datasheet.pdf